Kiállítások látogatási sorrendje, szintek tervrajza

A kiállításokat a következő sorrendben célszerű megtekinteni: a Látogatófogadó térből a pénztár és ruhatár elhagyása után a „Kálvinista Róma, Keresztyén Respublika, Magyar Genf? Miért éppen Debrecen?” kiállítás az első a földszinten (1. terem); majd „Az ország iskolája” Iskolatörténeti Kiállítás következik (földszint 2. terem); a további kiállítóterek a 2. emeleten találhatóak, ahová lépcsőn vagy lifttel lehet feljutni. Itt a Nemzeti emlékhely – Oratórium (3. terem); a lépcsőház freskói (4.), Csokonai emlékszoba (5. terem); Nagykönyvtár (6. terem) megtekintése után újból ugyanazon a lépcsőházon keresztül vagy lifttel a földszintre kell visszatérni, ahol a "Bölcsőtől a koporsóig" Egyházművészeti Kiállítás (földszint 7. terem) megtekintése után a Látogatófogadó téren keresztül lehet elhagyni a múzeumot.